İnsanlarla Doğru İletişim Nasıl Kurulur?

İnsanlarla iletişim kurarken nasıl başlayacağınızı bilmek önemlidir, ancak nasıl devam edeceğinizi bilmek daha da önemlidir. Bu noktada “İnsanlarla doğru iletişim nasıl kurulur?” sorusu devreye giriyor. 

İnsanlarla Doğru İletişim Nasıl Kurulur?
İnsanlarla Doğru İletişim Nasıl Kurulur?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsanlar doğası gereği sosyal canlılardır. Ve devamlı diğer insanlar ile iletişim kurarlar. Doğru bir iletişim kurabilmek için öncelikle iletişimin ne olduğunu bilmemiz gerekir. Yazımızın devamında, “İletişim nedir?” ve “İnsanlarla doğru iletişim nasıl kurulur?” sorularına yanıt vereceğiz.  

İletişim Nedir? 

İletişim, çeşitli duygu ve düşüncelerin konuşarak, yazarak, beden diliyle veya başka yollar deneyerek karşıdaki kişiye iletilmesidir. Kısaca iletişimin amacı, sorunlarımızı çözmek ve ihtiyaçlarımızı karşılamaktır. 

İletişim sadece konuşarak olmaz. Geçmişte duman yoluyla birbirlerine mesaj gönderen insanları hatırlarsanız, bu iletişim alanına girer, çünkü bu bir diğerine aktarma durumudur. Olaylar karşısında bile sessiz kalmak iletişim kurmak demektir. 

İnsanlarla iletişim kurarken nasıl başlayacağınızı bilmek önemlidir, ancak nasıl devam edeceğinizi bilmek daha da önemlidir. Bu noktada “İnsanlarla doğru iletişim nasıl kurulur?” sorusu devreye giriyor. 

İnsanlarla Doğru İletişim Kurmanın Yolları 

İnsanlarla Doğru İletişim Kurmanın Yolları 
İnsanlarla Doğru İletişim Kurmanın Yolları

Karşınızdaki İnsana Onu Dinlediğinizi Belli Edin 

Kendi fikrinizi bir an önce dile getirmeden, karşınızdaki insana onu dinleyip anladığınızı belli edin. Bunu yapmak için karşınızdaki kişinin son üç kelimesini kullanarak başlayabilirsiniz. Örneğin; “Akşam yemeğini evde değil de dışarıda yiyelim mi?”, “Evet, bence de akşam yemeğini dışarda yiyebiliriz.” gibi cümleler kullanabilirsiniz. O zaman karşınızdaki kişiyi dinleyip anladığınızı farklı bir şekilde ifade etmiş olacaksınız. Bu size diğer kişiyi dinlediğinizi gösterecek ve duyduklarınızı özetlemenize yardımcı olacaktır. 

Açıklama İsteyin 

Bir şeyin nasıl kullanıldığına veya çalıştığına dair bir açıklama isteyin. Birinden herhangi bir şeyi açıklamasını istemek, o kişiyi zeki bulduğunuzu ve onun size anlatma ve öğretme yeteneklerine değer verdiğinizi gösterir. Biri size anlamadığınız bir şey hakkında konuşursa, açıklama istemekten asla çekinmemelisiniz. 

Daha Fazla Anlatmalarını İsteyin 

İyi iletişimin temeli, diğer kişiyi daha fazla konuşmaya teşvik etmektir. Diğer insanların özel hayatlarına odaklanmadan diğer konuları konuşarak hayatlarının detaylarını öğrenebilirsiniz. Bir meslektaşınız farklı bir iş aradığını söylüyorsa, ona ne aradığını veya ne yapmak istemediğini sorabilir ve daha fazlasını açıklamasını isteyebilirsiniz. Bu sayede arkadaşınızın anlatmaya çalıştığı konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaksınız. Bu tutum, aile üyeleri, iş arkadaşları veya yeni tanıdıklarla konuşurken iletişim becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olur ve insanlara onları dinlemek için zaman ayırdığınızı belli edersiniz. 

Fikirlerini Sorun 

Birinden tavsiye istemek, onların fikirlerine değer verdiğinizi gösterir. Birinin fikrini sormak, onun dediğini hemen yapacağınız anlamına gelmez. Karşınızdaki kişinin gözünden olayı değerlendireceğinizi gösterecektir. 

Kendi Görüşlerinizi Hoşgörülü Bir Biçimde Belirtin 

Tartışılan konu hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi insanlara iletmekten çekinmeyiniz. Bunu yaparken karşınızdaki kişiyi incitmemeye dikkat edin. İzlenimlerinizi bildirirken olumlu ve dikkatli olun. Bu konuda dürüst olmak da önemlidir. Çünkü duyduğu her şeye katıldığı izlenimi vermek yerine, zamanı geldiğinde hayır diyebileceğinizi göstermeli ve kendi fikrinizi belirtmelisiniz. 

Karşınızdaki İnsana Hayatını Sizin ile Paylaşmaya Davet Edin 

İletişim kurmanın en önemli yollarından biri, insanları yaşamları ve yaşam tarzları hakkında konuşmaya davet etmektir. Hemen hemen herkes kendinden bahsetmeyi sever. İnsanları hayatları hakkında konuşmaya davet ederek, o kişinin hayat hikayesini, ailesini, fikirlerini ve hedeflerini önemsediğinizi göstermiş olursunuz. Bu, iletişiminizin doğru yolda olmasını sağlayacaktır. Ancak bunu yaparken insanların özel hayatlarını dert etmemeye ve dedikodu yapmamaya özen göstermelisiniz. Karşınızdaki kişinin sizinle hayatını paylaşmaktan korktuğunu düşünüyorsanız, sohbeti hemen farklı bir yöne çevirmelisiniz. 

Konuşmayı Uzatacak Sorular Sorun 

Konuşmayı Uzatacak Sorular Sorun 
Konuşmayı Uzatacak Sorular Sorun

Sorduğunuz soruların cevaplarının sadece “evet” veya “hayır” olmadığından emin olun. Karşınızdaki kişiyi daha ayrıntılı bir konuşmaya çekebilecek sorular sorun. Örneğin, “Neden hemşire olmak istiyorsun”? Neden başka bir işe geçmiyorsun? Bu sorular karşınızdaki kişiyi size daha fazlasını anlatmaya, hikayelerini anlatmaya ve düşüncelerini paylaşmaya davet etmeye teşvik edecektir. 

Konuşmaya Başlamak için Sıranızı Bekleyin 

Ne yaparsanız yapın, diğer kişinin konuşmasını kesmeyin ve sabırla bitirmesini bekleyin. Konuşmalar arasına müdahale etmek, iletişimin kolayca kesilmesine ve karşınızdaki kişinin durumdan hoşlanmamasına neden olabilir. Etrafınızdaki insanların söylediklerini ve size anlattıklarını gerçekten dinleyin ve başkalarının söylediklerini önemsediğinizi gösterin. Ayrıca, konuşma sırası size geldiğinde, konuşmanın başında konudan çıkarak başka şeyler konuşmayın ve sözünüze karşınızdaki insanın size anlattıkları hakkında düşündüklerinizi anlatın. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İnsanlarla Doğru İletişim Nasıl Kurulur?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kadın Eli ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
%d blogcu bunu beğendi: