Kadınların İş Hayatındaki Avantajları ve Dezavantajları

Bu yazımızda kadınların iş hayatındaki avantajlarıyla dezavantajlarını ele aldık. İşte, kadınların iş hayatındaki avantajları ve dezavantajları.

Kadınların İş Hayatındaki Avantajları ve Dezavantajları
Kadınların İş Hayatındaki Avantajları ve Dezavantajları
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemizde iş hayatına ilişkin ekosistem büyümeye devam ederken, kadının iş hayatındaki ağırlığı da artıyor. Ama ne yazık ki tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadın çalışanlar iş hayatında bazı zorluklarla karşılaşıyor. Aslında iş hayatında biraz tecrübe edinen herkes aynı zorluklarla karşılaşıyor, ancak bu zorluklara ek olarak kadınlar başka sorunlarla da yüzleşmek zorunda kalıyor. Bu yazımızda kadınların iş hayatında karşılaştıkları bazı sorunlara göz atacağız. Tabi ki sürekli kadınların iş hayatındaki dezavantajlarından ve önlerine çıkan engellerden bahsedecek değiliz. Kadınları ve erkekleri karşılaştırmanın sonu yok. Biraz da iş yerinde kadın olmanın faydalarından, hatta getirdiği fırsatlardan da bahsedeceğiz. İşte, kadınların iş hayatındaki avantajları ve dezavantajları 

Kadınların İş Hayatındaki Avantajları

Kadınların İş Hayatındaki Avantajları
Kadınların İş Hayatındaki Avantajları
 • Araştırmalar, kadın yöneticilerin takım çalışması, çalışan ilişkileri ve iş kalitesi gibi alanlarda erkeklerden daha iyi performans gösterdiğini ve duygularının daha güçlü olduğunu gösteriyor. 
 • Kariyerlerine 1-0 önde başlayan kadınların askerlik gibi mecburi görevleri yoktur. Aynı yaştaki erkekler askerlik hizmetini tamamlayıp iş başvurusu yapmaya başladığında, kadınların en az 8 aylık iş tecrübesi olur. 
 • Kadınların giyim konusunda daha az sorunu var. Birincisi, ceket ve kravat konusunda sık sık sorun yaşamazlar. Çok katı kıyafet kuralları olan birkaç banka dışında, kadınlar işe giderken neredeyse serbest kıyafet giyebilirler. Uzun etekler, parlak renkli giysiler, her çeşit ayakkabı, bazen gömlekler…  
 • Karısına eve bir bardak su getirmeyen bir adam bile iş yerinde “bazen” centilmen olmak zorundadır. Konferans salonunda yeterli sandalye yoksa yenilerini kim getirecek? Bir belge bir yere yerleştirilecekse, onu kim yönetecek? Peki, fazla çalışmak için fazladan çalışmak gerektiğinde kim daha uzun kalacak? Evet, tabi ki erkekler. 
 • “Eşim izin vermiyor” ve “Çocuklarımın buna ihtiyacı var” yalnızca kadınların kullanabileceği mazeretlerdir. Ateşi olan çocuğun her iki ebeveyni de işteyse, annenin izin alması yasaldır. Kadınların veli-öğretmen konferanslarına katılma olasılığı daha yüksektir.  
 • Erkek personelin gergin oldukları için ağladığını nadiren görürüz. Ama kadınların açıklama yapmadan gözyaşı dökme lüksü var. 
 • Bu durum uygarlık kurallarına aykırı olsa da bazı iş kollarında anadal şartı aranmasa da kadın adaylar aranıyor. Özellikle otelcilik, bankacılık, reklamcılık ve mağazacılık gibi müşteri ilişkilerinin güçlü olması gereken işlerde kadın çalışan oranı oldukça yüksektir. 

Kadınların İş Hayatındaki Dezavantajları 

Kadınların İş Hayatındaki Dezavantajları 
Kadınların İş Hayatındaki Dezavantajları
 • Kadınların iş hayatında karşılaştığı en yaygın sorunlardan biri ciddiye alınmamaktır. Profesyonellerin iş hayatında karşılaştıkları bu uygulama, kadın çalışanların veya kadın girişimcilerin motivasyonunu düşürebilir. 
 • Kültürel fenomenler nedeniyle, kadınların kibar olma ve başkalarını memnun etme yükümlülüğü olduğuna yaygın olarak inanılır. Bu zihniyet doğal olarak kadınların iş hayatlarında herkesi memnun etmek zorunda hissetmelerine neden oluyor. 
 • Geleneksel toplumlarda kadına dayatılan anne, eş ve ev kadını rolleri; kadın üzerindeki baskı kurar. Kadınların iş hayatında olumsuz cinsiyetçilik yaşayabilmeleri bu algıdan kaynaklanır. Örneğin bazı şirketler, böyle düşündükleri için evlenmeyi veya çocuk sahibi olmayı planlayan kadınlarla çalışmak istemeyebilir. 
 • Kadınların iş hayatında karşılaştıkları bir diğer zorluk ise mobbing, cinsel taciz ve kıyafet kısıtlamaları gibi stres kaynaklarıdır. Bazı şirketlerde kadın giyim kuralları kısıtlayıcı gelebilir. Karşılaştıkları mobbing, sözlü ve cinsel taciz gibi sorunlar kadınların çalışma arkadaşları ile iletişimini etkilemekte, motivasyonlarını ve doğal olarak başarılarını engeller. 
 • Yukarıdakilerin tümü nedeniyle, kadınlar iş-yaşam dengesi kurmakta zorlanabilirler. Bütün bunların yanında kadınlar, ailesine, kocasına, çocuklarına ve iş hayatına bakmalı. Bu durum kadınları strese sokabilir ve zamanla iş hayatını bırakmasına veya evliliğini bitirmesine neden olabilir. 
 • Kadınların, belirli meslekleri yapamayacakları algısı nedeniyle kariyerlerinde birçok engelle karşılaşmaktadır. Birçok iş, kadın işi veya erkek işi olarak kabul edilir ve bu da kadınların iş ve kamu kariyerlerinde ilerlemesini zorlaştırabilir. 
 • İş hayatında kadınlar, kadın olmaktan kaynaklanan hizmet beklentileriyle karşılaşabilmektedir. Bazı işyerlerinde sadece kadın oldukları için çay, temizlik, kapı açma vb. hizmetler bekleniyor. 
 • Kadınlar, duyguları nedeniyle yeterli yönetsel becerilere sahip olmadıkları algısı nedeniyle kariyerlerinde terfi almakta genellikle zorlanırlar. Profesyonel insanlar, kadınların aşırı duygusal olmak gibi bazı pozisyonları bu nedenle tutamayacaklarını düşünebilirler. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kadınların İş Hayatındaki Avantajları ve Dezavantajları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kadın Eli ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
%d blogcu bunu beğendi: