Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir?

Kentsel dönüşüm bölgelerinde evleri bulunan mülk sahipleri tarafından en merak edilen konulardan biri Kentsel dönüşüm kira yardımı nedir? sorusunun cevabıdır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir?
Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kentsel dönüşüm kira yardımı nedir? Sorusu, özellikle kentsel dönüşüm bölgelerinde bulunan vatandaşlar tarafından sorulan başlıca sorulardan biri olmuştur. Aşağıda kentsel dönüşüm kira yardımı hakkında ihtiyaç duyabileceğiniz birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir?

Yeni kanun gereği Türkiye genelinde gerçekleştirilen konutların depreme dayanıklı hale gelmesi için yapılan çalışmalar kapsamında, evleri yeniden inşa edilen vatandaşlara yeni evler teslim edilene kadar devlet tarafından ödenen yardımdır diyerek, kentsel dönüşüm kira yardımı nedir? Sorusuna cevap verebiliriz.

Ülkemizin deprem riskiyle karşı karşıya olması nedeniyle, Türkiye genelinde risk alanında bulunan konutların dönüştürülmesi projesi hayata geçirilmiştir. Afet bölgelerinde ağırlıklı olmak üzere birçok ilde gerçekleşen bu proje kapsamında, riskli yapılar yıkılarak yerlerine yenileri yapılmaktadır.

Bu süreçte yapı sahiplerinin zarar görmemesi için devlet yeni evler teslim edilene kadar 48 ayı geçmeyecek şekilde kira yardımı yapmaktadır. Yapılan bu yardım kentsel dönüşüm kira yardımı olarak adlandırılmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Ay Veriliyor?

Kentsel dönüşüm kira yardımı en fazla 48 ay boyunca verilmektedir. Ancak yönetmeliğe göre dönüştürülen projenin 48 aydan erken biterek hak sahibine teslim edilmesi durumunda, yapılan kira yardımı teslim tarihinde son bulunmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kimlere Verilir?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir?
Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir?

Yapılan bu kira yardımı kentsel dönüşüm kapsamında evi ve veya dükkân gibi mülkü yıkılacak vatandaşlara verilmektedir. Diğer yandan bu yardımdan faydalanabilmek için başvuru şartlarının sağlanması ve gerekli evrakların eksiksiz temin edilerek, kişi tarafından başvurunun yapılması gerekir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Almak İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Kentsel dönüşüm kira yardımı nedir? Sorusuna cevap verdikten sonra, bu yardımın alınması için gerekli olan şartlara da bakalım. Kentsel dönüşüm kira yardımı almak için gereken belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanmalı ve başvuru formu yine doğru bilgiler ile eksiksiz doldurulmalıdır. Bunun için başvuru sahiplerinin temin etmesi gereken belgeler şunlardır;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Dönüşüme girecek konut ya da iş yerinin bulunduğu ildeki altyapı ve kentsel dönüşüm hizmetleri müdürlüğünden temin edilecek başvuru formu
 • Dönüşüme giren gayrimenkulün tapusunun aslı ve fotokopisi
 • İl nüfus müdürlüğünden ıslak imzalı nüfus kayıt örneğinin aslı
 • Kira yardımı yapılacak kişiye ait kamu bankalarında açılmış hesaba ait IBAN numarasının bulunduğu hesap cüzdanı fotokopisi
 • Vekalet yoluyla başvuracaklar için vekaletnamenin aslı ve fotokopisi konut ya da iş yeri sahibinin vekiline ait nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi sağlanması gereken belgelerdir.
 • Binanın riskli olduğunu gösteren rapor belgesi
 • Bina yıkım belgesi
 • Yeni taşınacak yer için yapılmış kira kontratı

Burada vekâlet yolu ile başvuru yapacak kişilerin kanun gereği vekaletnamede kira yardımı için başvuru yapmasına dair yetki verildiğini gösteren bir maddenin olması gerekir. Yani vekaletnamede kira yardımı başvurusu için vekalet verilen kişiye özel bir yetki verilmesi şarttır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Yıkım yapılacak bölge belediyesindeki altyapı ve kentsel dönüşüm hizmetleri müdürlüklerine, elektronik imzalı belgeler ile E-devlet portalı üzerinden ya da çevre ve şehircilik bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine yapılabilir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar?

Kentsel dönüşüm kira yardımı nüfus sayısına göre değişiklik göstermektedir. Yardım yapılacak bölgedeki kira pahalılığı da devlet tarafından dikkate alınmıştır.

 • Kira pahalılığının düşük olduğu Nevşehir, Bayburt, Çankırı, Hakkari, Bingöl, Artvin, Karaman, Yalova gibi çeşitli illerde 715 TL olarak belirlenmiştir.
 • İzmir, Ankara ve İstanbul bu kapsamda ayrı değerlendirilmiş ve kira yardımı 1150 TL olarak belirlenmiştir.
 • Bursa, Konya, Antalya ve Adana gibi ikinci önemli nüfusa sahip illerde kentsel dönüşüm kira yardımı tutarı 1085 TL’dir.
 • Türkiye’nin 3. Nüfus ortalamasına sahip şehirlerinde kira yardım bedeli 995 TL’dir.
 • Afyonkarahisar, Elazığ, Kütahya, Sivas gibi 4. Nüfus yoğunluğuna sahip olan 11 şehirde 905 TL,
 • Kastamonu, Isparta, Yozgat, Rize gibi 5. Nüfus yoğunluğuna sahip olan 18 şehirde ise 810 TL olarak belirlenmiştir.
 • Kısacası İstanbul Ankara, İzmir, Antalya, Konya, Bursa ve Adana gibi şehirler dışında kalan illerimizde kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu bedeni 715 TL ile 995 TL arasında değişiklik göstermektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kadın Eli ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
%d blogcu bunu beğendi: