En Az 10 Bin TL Maaş Alan Meslekler

En Az 10 Bin TL Maaş Alan Meslekler
En Az 10 Bin TL Maaş Alan Meslekler
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aylık en az 10 bin TL maaş alan meslekler arasında üniversite eğitimi gerektiren işler dışında, herhangi bir üniversite eğitimine gerek kalmadan yapılabilecek mesleklerde bulunmaktadır. Maaşı yüksek olan bu meslekler, üzerinde durulduğunda 10.000 TL üzerinde de gelir sağlamaya imkân vermektedir.

Türkiye’de Aylık 10 Bin TL Maaş Alan Meslekler Hangileri?

Aylık 10 bin TL ve üzeri kazandıran meslekler arasında en popüler olanları şunlardır;

 • Müteahhit: 20 bin TL – 200 bin TL arası
 • Pilot: 20 bin TL – 60 bin TL arası
 • Uzman Doktor: 15 bin TL – 50 bin TL arası
 • Avukat: 15 bin TL – 60 bin TL arası
 • Mali Müşavir: 13 bin TL – 25 bin TL arası
 • Diş Hekimi: 12 bin TL – 50 bin TL arası
 • Galericilik: 10 bin TL – 35 bin TL arası
 • Hâkim ve Savcı: 12 bin TL – 24 bin TL arası
 • Eczacı: 11 bin TL – 23 bin TL arası
 • Psikolog: 10 bin TL – 20 bin TL arası
 • Ticaret Erbabı: 10 bin TL – 40 bin TL arası
 • Yazılım Mühendisi: 10 bin TL – 30 bin TL arası
 • Webmaster: 10 bin TL – 30 bin TL arası
 • Sigortacı: 10 bin TL – 15 bin TL arası
 • Komisyoncu: 10 bin TL – 16 bin TL arası

Müteahhitlik

Müteahhitlik yatırım gücü ve inşaat sektörüne ilgisi olanların yapabileceği yüksek kazançlı meslekler arasındadır. Başlangıç maliyetleri yüksek olsa da birçok mesleğe göre kazançları da oldukça yüksektir.

Müteahhit olabilmek için üniversite eğitimi gerekmese de, üniversite mezunu olmak daha nitelikli bir yatırımcı olmak için fayda sağlayacaktır.

Müteahhit olarak yatırım yapabilmek için başlangıç aşamasında en az 700 bin TL gibi bir sermayenin olması gerekir. Bu sermaye ile daha çok müstakil binaların yapılması ve satılması söz konusudur. Yüksek yatırım gücüne sahip olanlar için bu meslekten daha fazla para kazanmak mümkündür.

Başlangıç aşamasında müstakil yapılardan elde edilecek gelir yıl bazında aylık olarak hesaplandığında, 10.000 TL civarındadır. Aynı anda birkaç yapının devam etmesi, aylık kazancı artıracaktır. Özellikle faaliyet gösterilen illerde popüler marka yapıları oluşturan müteahhitler, aylık 100 binlerce lira kazanabilirler.

Pilot

Pilotlarda aylık 10 bin TL kazanan meslekler arasında yer alır. Mesleğe yeni başlayan yardımcı bir pilotun alacağı ortalama maaş 20 bin TL seviyesindeyken, ortalama pilot maaşları 40 bin TL civarındadır.

Uzman pilotlar 60 bin TL’ye kadar maaş alırlarken THY gibi dünyaca ünlü pilotların alacakları maaş, 120 bin TL’yi geçmektedir.

Uzman Doktor

Uzman doktorlar branşlarına göre en düşük 15 bin TL maaş alırlarken, tecrübe kazanmış uzman hekimler 50 bin TL kadar maaş alırlar.

Ortalama maaşlar ise 33 bin TL seviyesindedir. 10 bin TL üzerinde kazanan bu mesleği icra etmek için, üniversitelerin 6 yıllık tıp fakültelerinden mezun olmak gerekir.

ayrıca ilgili branş için de eğitim alınmalı ve sonrasında 3 yıllık asistanlık görevi tamamlanmalıdır.

Avukat

Normal bir kurumda çalışan avukatların maaşları 7 bin ile 10 bin arasında değişiklik gösterir. Tecrübeli avukatlar ise 15 bin TL civarında maaş alırlar.

Avukatın kendi hukuk bürosunu açarak serbest hizmet vermesi durumunda ise kazancı 10.000 TL ile 60 bin TL arasında değişir.

Kendi bürosunda hizmet veren avukatların çok geniş bir çevreye sahip olmaları ve meslek hayatında başarılı olmaları halinde, aylık kazançları 60 bin TL’yi bile aşabilmektedir.

Mali Müşavir

Mali müşavir olmak için üniversite eğitimi almak gerekiyor. Bu mesleği icra edenlerin ortalama kazançları 16 bin TL civarında olurken en düşük mali müşavir maaşı 13 bin, en yüksek ise 25 bin TL’dir.

Diş Hekimi

Diş hekimleri aylık 10 bin TL alan meslekler arasındadır. Ortalama bir diş hekimi 15 bin TL’ye kadar maaş alırken, işinde uzmanlaşan ve doğru bir konumda çalışan diş hekimi, 25 bin TL’ye kadar maaş alabilir.

Diş hekiminin kendi kliniğini açması durumunda popüler olup geniş çevresinin bulunması, aylık kazancı 50 bin TL üzerine çıkarabilir.

Galericilik

Galericilik yapmak için herhangi bir üniversite okumak gerekmediği gibi, karşı işler arasında yer alıyor. Özellikle çevre sahibi insanların daha fazla gelir elde edebilecekleri bu iş, aylık 10.000 TL üzerinde kazandıran işlerden biridir. elbette burada tanınmışlık ve müşteri memnuniyeti sağlamak önemlidir.

Hâkim ve Savcı

Hâkim ve savcı maaşları ise 12 bin TL ile 24 bin TL arasındadır. Savcı ve hâkimlerin alacakları maaş, derecelerine ve görev aldıkları yerlere göre farklılık gösterir.

Cumhuriyet savcısı ile Cumhuriyet başsavcısı maaşları arasında küçük farklılıklar olsa da, asıl farklılık dereceden dolayı ortaya çıkar.

Hâkimlerde ise Yargıtay veya normal mahkeme hâkimleri arasında farklılıklar olabileceği gibi, ağır ceza mahkemesi hâkimleri, asliye ceza gibi diğer mahkeme hakimleri arasında da çeşitli kıdem farklılıkları maaşlara da yansımaktadır.

Eczacı

Eczacılık mesleği de en az 10 bin TL maaş alan meslekler arasındadır. Eczane açmak için eczacılık fakültesinden mezun olmak veya bu bölümden mezun olan birinin diploması ve işyeri açma belgesinden istifade etmek gerekiyor.

Kendi eczanesini açan bir eczacının aylık kazancının 11 bin TL ile 23 bin TL arasında değiştiği biliniyor.

Eczanenin işlek bir konumda olmasının yanı sıra eczacının çevre sahibi olması, gelirleri artıran en önemli faktörler arasındadır.

 

 

En Az 10 Bin TL Maaş Alan Meslekler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kadın Eli ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin