Kadınların İş Yaşamında Yaşadığı Zorluklar

Kadınların iş yaşamında yaşadığı zorluklar, kadınları iş yaşantısından soğutmaktadır. Gelişmiş bir ülke için kadınlar her alanda olmalıdır bu yüzden bu tutum tersine çevrilmelidir.

Kadınların İş Yaşamında Yaşadığı Zorluklar 
Kadınların İş Yaşamında Yaşadığı Zorluklar 
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de kadınlar iş hayatının her alanında kendini göstermeye başlamıştır. Ama tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadın çalışanlar iş hayatında pek çok zorlukla baş etmek zorunda kalıyor. Alanında ne kadar yetkin ve profesyonel olsalar da tereddütle bakılabilen, ayrımcılığa maruz kalan kadınların iş yaşamında yaşadığı zorluklar yazımızda yer alıyor.

İş Hayatında Kadınları Zorlayan Konular

Kadınların İş Yaşamında Yaşadığı Zorluklar 
Kadınların İş Yaşamında Yaşadığı Zorluklar

Yeterince Ciddiye Alınmamak 

Yeterince ciddiye alınmamak kadınlar için iş hayatında oldukça zorlayıcı tutumlardan biridir. İş hayatında yaşanan bu tarz tutumlar kadın çalışanların motivasyonlarını ve performanslarını düşürüyor. 

Herkesi Memnun Etmeye Çalışmak 

Memnuniyet sağlamaya zorunlu oldukları düşüncesi. Kültürel olguların getirmiş olduğu bu düşünce kalıbı kadınların iş hayatında da boyunlarına yapışan bir durumdur. Bu durum kadınları iş yaşantısı için oldukça zorlayıcı. 

Fırsat Eşitliğine Sahip Olmamak 

Geleneksel toplumlarda kadına dayatılan anne, eş ve ev kadını rolleri; kadın üzerindeki baskıyı hatırı sayılır şekilde arttırmaktadır. Kadınların iş hayatında olumsuz cinsiyetçilik yaşayabilmeleri bu algıdan kaynaklanmaktadır. Örneğin bazı şirketler, böyle düşündükleri için evlenmeyi veya çocuk sahibi olmayı planlayan kadınlarla çalışmak istemiyor. 

Mobbing 

Kadınların iş hayatında karşılaştıkları bir diğer zorluk ise mobbing, cinsel taciz ve kıyafet kısıtlamaları gibi strese sebebiyet veren faktörlerdir. Bazı şirketlerde kadın giyim kuralları kısıtlayıcı maddeler içerebilmektedir. Karşılaştıkları mobbing, sözlü ve cinsel taciz gibi sorunlar kadınların çalışma arkadaşları ile iletişimini etkilemekte, motivasyonlarını ve doğal olarak başarılarını engellemektedir. 

İş ve Özel Yaşam Dengesi 

Kadının hayatının yanı sıra ev, eş ve çocukları gibi farklı sorumlulukları da bulunmaktadır. Bu durum kadınlarda stres yaratabilmekte ve zamanla iş hayatından çekilmelerine neden olmaktadır.  

Mesleki Ayrımcılık 

Ne yazık ki, kadınların çeşitli kariyerlere devam edemeyecekleri algısı iş hayatında karşılaştıkları zorluklardan biri olabilmektedir. Gerek kamu gerekse iş hayatında birçok meslek “kadın işi” veya “erkek işi” olarak sınıflandırılabilir. Bu, kadınların kariyerlerinin önünde büyük bir engel olabilir. 

Görev Dışı Beklentiler 

İş hayatında kadınlar, kadın olmaktan kaynaklanan hizmet beklentileri sorunları ile karşılaşabilmektedir. Bazı işyerlerinde sorumlulukların dışında başka hizmetler talep edilebilir. Sadece kadın oldukları için çay, temizlik, kapı açma vb. hizmetleri vermek zorundalar. 

Duygusallık Bahanesi 

Kadınların iş hayatında karşılaştıkları güçlüklerden biri de duygusallık bahanesiyle çeşitli pozisyonlara uygun görülmemeleridir. Bu algılanan yönlerden dolayı, kadınlar çeşitli profesyoneller tarafından yönetsel becerilerden yoksun olarak algılanabilir ve kariyerlerinde ilerlemeleri engellenebilir. 

Kadınların iş hayatlarında yaşayabilecekleri tüm bu sorunları ortadan kaldıracak ve ele alacak adımlar atmak, onları iş hayatlarında daha mutlu, daha huzurlu ve daha üretken kılmak çok önemlidir. Bunun toplumumuz üzerinde çok olumlu bir etkisi olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kadınların İş Yaşamında Yaşadığı Zorluklar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kadın Eli ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
%d blogcu bunu beğendi: